პროგრამა

Home / პროგრამა

17 სექტემბერი შაბათი

11:00-17:00 სთ მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალის საზეიმო გახსნა – მეცნიერებისა და ინოვაციების გამოფენა, უახლესი სამეცნიერო გამოცემებისა და პროექტების პრეზენტაციები, საჯარო ლექციები, სახალისო მეცნიერება სკოლის მოსწავლეებისთვის

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: ექსპო-ჯორჯია, თბილისი, წერეთლის გამზ. #118

  • ექსპო-ჯორჯია მე-3 პავილიონი: საჯარო ლექცია/პრეზენტაციები

საკონფერენციო დარბაზი:

11:00 სთ: ფესტივალის საზეიმო გახსნა

11:30 სთ: „შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ჯილდო წლის საუკეთესო მეცნიერისა და მეცნიერთა ჯგუფისთვის“ კონკურსის ფარგლებში გამარჯვებული, წარმატებული მეცნიერების დაჯილდოების ცერემონიალი

13:00 სთ: საქართველო-იაპონიის მეცნიერების დღე

ორგანიზატორი: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

15:00 სთ: „მუსიკალური სარკმლიდან დანახული საქართველო“ – გია ბაღაშვილი

16:00 სთ: საჯარო ლექცია და ანტიკური და თანამედროვე მოდების ჩვენება – ზურაბ თოდუა, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

სალექციო სივრცე A

11:00 სთ: „ხელოვნური ინტელექტი“ – პაატა გოგიშვილი, წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

12:00 სთ: Sensitive and Compact Laser-Based Detectors for Cancer, Alzheimer’s, Viruses and Pollutants- ბილ ტონგი (Bill Tong), სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

13:00 სთ: „რა შესაძლებლობებს იძლევა ინოვაციების და ტექნოლოგიების გასავითარებლად GITA“ – გიორგი კინწურაშვილი, საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო

14:00 სთ: „კერძო და სახელმწიფო სექტორების ურთიერთობა მეცნიერების და განათლების განვითარების პროცესში“ – ვახტანგ გვახარია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

15:00 სთ: „ტურიზმის განვითარების პოლიტიკა საქართველოში“ – ნინო ფარესაშვილი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

16:00 სთ: „ჩემი ქალაქი–ს Mobile აპლიკაციის პრეზენტაცია“ – გიორგი საიპოვი, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

17:00 სთ: ჰორიზონტი 2020 პროგრამის ზოგადი მიმოხილვა: მონაწილეობის წესები, რჩევები და საუკეთესო შედეგების მქონე პროექტები – ნათია გაბიტაშვილი, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

სალექციო სივრცე B

11:00 სთ: „ჩვენი გარემომცველი ანტიკურობა“ – მანანა ფხაკაძე, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

12:00 სთ: „ნარკვევები XIX-XX საუკუნის საქართველოს ისტორიიდან ახლად მოძიებული საარქივო მასალების მიხედვით“ – თენგიზ სიმაშვილი – იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

13:00 სთ: წიგნის „უცხოეთში შექმნილი ქართული პოეზიის ანთოლოგია“ პრეზენტაცია – ავთანდილ ნიკოლეიშვილი, ნესტან კუტივაძე – აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

14:00 სთ: ენათმეცნიერების ინსტიტუტის ელექტრონული ლექსიკონების პრეზენტაცია – თეა ბურჭულაძე, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

15:00 სთ: ქართული ტექსტური სლენგის ლექსიკონის პრეზენტაცია – რამაზ ქურდაძე, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

16:00 სთ: გამოცემების პრეზენტაცია: „მაქსიმე აღმსარებლის Ambiguorum liber ქართულ მთარგმნელობით ტრადიციაში“, „მცხეთის სახლი“, „ბიბლიური სიუჟეტები ქართულ  ხელნაწერთა გაფორმებაში“ – თამარ ოთხმეზური, მზია სურგულაძე, ნინო ქავთარია, ქეთევან ტატიშვილი, ეკა დუღაშვილი – კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

17:00 სთ: „ქართული კილოები ჭოროხის  ხეობაში“, „ქართული ენის გეოგრაფია თანამედროვე თურქეთში“, „ოსმალური საისტორიო წყაროები ჭოროხის ხეობის შესახებ  – მამია ფაღავა, მალხაზ ჩოხარაძე, ზაზა შაშიკაძე – ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

სალექციო სივრცე C

11:00 სთ: ქვეყნის სასურსათო და ბიოლოგიური უსაფრთხოების გარანტიების გაძლიერება მცენარეული გენეტიკური რესურსების შესწავლისა  და შენარჩუნების გზით – ზოია სიხარულიძე – ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

12:00 სთ: დასავლეთ საქართველოს რეგიონული ქრომატოგრაფიული ცენტრის შესაძლებლობები – ალეკო კალანდია – ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

13:00 სთ: „ბაქტერიოფაგებით მკურნალობა როგორც ანტიბიოტიკოთერაპიის ალტერნატივა„ – ნინა ჭანიშვილი – გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი

14:00 სთ: ახალი  თაობის დიაბეტური პროდუქტები – მანანა ქარჩავა, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

15:00 სთ: სახელმძღვანელოების პრეზენტაცია: „ტომპსონი&ტომპსონგენეტიკა“ მედიცინაში“ და  “სამეცნიერო კვლევის მეთოდოლოგია და უნარ-ჩვევები”- ელენე აბზიანიძე, ლუიზა გაბუნია – თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

16:00 სთ: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში – სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

  • ექსპო-ჯორჯია მე-5 პავილიონი: მეცნიერებისა და ინოვაციების გამოფენა

ორანჟერეა: სამეცნიერო ფოტოგრაფიის კონკურსის საუკეთესო ნამუშევრების გამოფენა.

11:00-17:00 სთ პავილიონში მოეწყობა უახლესი სამეცნიერო და ინოვაციური პროექტების და გამოცემების გამოფენა

  • ექსპო-ჯორჯია მე-6 პავილიონი: გამოფენა

11:00-17:00 სთ: ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის მოძრავი გამოფენა „ცერნი დღეს“ და LHC ინტერაქტიული გვირაბი“

  • ექსპო-ჯორჯია 11 პავილიონი: სახალისო მეცნიერება სკოლის მოსწავლეებისთვის

11:00 -17:00 სთ: სახალისო ექსპერიმენტები, თამაშები, ვიქტორინები, გამოფენები, პრეზენტაციები და სხვა ღონისძიებები მოსწავლეებისთვის

11:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის და საქართველოს ეროვნული მუზეუმის ერთობლივი სასწავლო-შემეცნებითი პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისათვის: „ქაღალდის დამზადება და წიგნის აკინძვა“- დარეჯან გოგაშვილი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი; თამარ დვალიშვილი, ასმათ გვაზავა, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

12:30 სთ: ბრიტანული სამეცნიერო-პოპულარული შოუ სკოლის მოსწავლეებისთვის

15:30 სთ: ბრიტანული სამეცნიერო-პოპულარული შოუ სკოლის მოსწავლეებისთვის

18 სექტემბერი კვირა

გასვლითი ღონისძიება – არქეოლოგია

10:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ექსკურსიები საქართველოს არქეოლოგიური და გეოლოგიური მნიშვნელობის ადგილებში:

  • „ძველი საქართველო – ინტელექტუალური პროგრესის საფეხურები“ – არქეოლოგიური ექსკურსია გრაკლიანზე და გათხრებში მონაწილეობა – ხელმძღვანელი ვახტანგ ლიჩელი
  • გეოლოგიური ექსკურსია თბილისის მიდამოებში – ხელმძღვანელი ერეკლე გამყრელიძე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

გამოფენები

  • 18:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენის გახსნა „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის მოძრავი გამოფენა „ცერნი დღეს“ და LHC ინტერაქტიული გვირაბი“

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: ექსპო-ჯორჯია, თბილისი, წერეთლის გამზ. #118, მე-6 პავილიონი

კონფერენციები

  • 17:00 სთ: „ქიმია დღეს-2016“ – ახალგაზრდა მეცნიერთა მე-5 საერთაშორისო კონფერენცია – საზეიმო გახსნა

ორგანიზატორი: საქართველოს პროფესიონალ ქიმიკოსთა ასოციაცია

მისამართი: აგრარული უნივერსიტეტი, თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი #240

  • 12:00 სთ: „2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში: პოლიტიკურ ძალთა დღის წესრიგი, პრობლემები და გამოწვევები“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართ: თბილისი, მერაბ ალექსიძის ქ. #8

19 სექტემბერი ორშაბათი

სპეციალური ღონისძიებები

  • შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული
    • 14:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენის -„ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“ – ოფიციალური გახსნა
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „რუსთაველის ეპოქა და ქართული ხელნაწერი“ – ნესტან ჩხიკვაძე, ფილოლოგიის დოქტორი, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსანი“ და დღევანდელობა – მაია ლომია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
    • 17:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსნის“ ტექსტის ისტორია და რუსთველი“ – პარმენ მარგველაშვილი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის „რუსთაველის კომიტეტის“ ხელმძღვანელის მოადგილე

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • საქართველო-გერმანიის მეცნიერების დღე

9:00-18:00 სთ: საქართველო-გერმანიის მეცნიერების დღე: პარტნიორები სამომავლო თანამშრომლობისთვის

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, გერმანიის განათლებისა და კვლევების სამინისტრო

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ., ივ. ჯავახიშვილის სახელობის აუდიტორია

  • სახალისო მეცნიერება პატარებს

14:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ღონისძიება სკოლის მოსწავლეებისთვის

ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი

მისამართი: ბრიტანულ-ქართული აკადემია, თბილისი, ბერიტაშვილის ქუჩა, (ლისის ტბასთან)

პრეზენტაციები

  • ამერიკის მეცნიერების დღეები

19:00 სთ: „The International Space Station: 15 Years of Living and Working in Space” – ტრიშია მაკ (Tricia K. Mack) NASA-ს მთავარი ინჟინერი, საერთაშორისო კოსმოსური სადგურების სისტემური გუნდის ხელმძღვანელი

ორგანიზატორი: სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო საქართველოში

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ. სააქტო დარბაზი

  • 17:00 სთ: ქართველოლოგია დღეს: მიზნები და პერსპექტივები – დარეჯან თვალთვაძე, რამაზ ქურდაძე, მაია ლომია, ქეთევან მარგიანი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ. აუდიტორია #115

ღია კარის დღეები

  • ღია კარის დღე საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტში

15:00-17:00 სთ: გაცნობითი ტური უნივერსიტეტში, ვორკშოპები და პერფომანსები თემაზე: „საფრენი აპარატის დაპროექტების მოდელირება“, „როგორ ვიფრინოთ პარაპლანით?“, „თვითმფრინავის აგებულება და ფრენის პრინციპები“

მისამართი: თბილისი ქეთევან წამებულის გამზირი 16, VII სართული, საკონფერენციო დარბაზი

  • ღია კარის დღე საქართველოს უნივერსიტეტში

15:00-18:00 სთ: ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურებს უნივერსიტეტის სკოლებსა და კვლევით ცენტრებში: მედია-ცენტრი, ჟურნალისტიკის სტუდია (UG TV), ACIP-საერთაშორისო პოლიტიკის ცენტრი, ირანის კაბინეტი, არქეოლოგიის კვლევის ცენტრი, სამართლის კლინიკა, სისხლის სამართლის კვლევითი ინსტიტუტი, იმიტირებული სასამართლო დარბაზი, TOLES ცენტრი, რობოტექნიკისა და ელექტრონიკის ლაბორატორია UG Limes, UG Lemondo-ს ოფისი, გამოთვლითი ელექტროდინამიკის სამეცნიერო ლაბორატორია CEMLab, UG აკადემიები Apple, Microsoft, Cisco, Oracle, Mikrotik, iHUB – ინოვაციებისა და მეწარმეობის განვითარების ცენტრი, სასწავლო და სამედიცინო ლაბორატორიები.

16:00 სთ: საჯარო ლექცია – “კვლევები და პიარი” – მარიამ ბანძელაძე

17:00 სთ: საჯარო ლექცია – “პიარი და ბრენდინგი” – ელდარ პირმისაშვილი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა

გამოფენები

  • 12:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენის გახსნა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის მოძრავი გამოფენა „ცერნი დღეს“ და LHC ინტერაქტიული გვირაბი“

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: ექსპო-ჯორჯია, თბილისი, წერეთლის გამზ. #118, მე-6 პავილიონი

კონფერენციები

  • 11:00 სთ: „რუსთაველის ეპოქის საქართველო“

ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას ქ. №61, საკონფერენციო დარბაზი

  • 10:00 სთ: „ფსიქოლოგიის თანამედროვე მიღწევები“

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა, მე-5 სართული, საკონფერენციო დარბაზი

  • 9:30 სთ: „ქიმია დღეს-2016“ – ახალგაზრდა მეცნიერთა მე-5 საერთაშორისო კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს პროფესიონალ ქიმიკოსთა ასოციაცია

მისამართი: აგრარული უნივერსიტეტი, თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი #240

  • 12:00 სთ: „შემთხვევითი პროცესებისა და მათემატიკური სტატისტიკის გამოყენებანი ფინანსურ-ეკონომიკასა და სოციალურ მეცნიერებებში“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის 8

  • 15:30 სთ: „2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში: პოლიტიკურ ძალთა დღის წესრიგი, პრობლემები და გამოწვევები“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის 8

  • 12:00 სთ: „ენა და კულტურა“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის 8

  • 10:30 სთ: საერთაშორისო სამეცნიერო სიმპოზიუმი „ინოვაციის იდეა და ფორმები ბერძნულ კულტურაში (ანტიკურობა, შუა საუკუნეები, თანამედროვეობა)“

ორგანიზატორი: თსუ კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკის და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #13, თსუ VIII კორპ. აუდიტორია #220, #301

20 სექტემბერი სამშაბათი

სპეციალური ღონისძიებები

  • შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული
    • 11:00-17:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენა „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „სპეკალთმეტყველება ,,ვეფხისტყაოსანში“ – ია ახვლედიანი, გეოლოგია-მინერალოგიის დოქტორი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
    • 16:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „მეტალები „ვეფხისტყაოსანში“ – ტატო ლაფაური, საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
    • 17:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსნის“ ხელნაწერების თავგადასავალი“ – ზურაბ ჭუმბურიძე, ფილოლოგიის დოქტორი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3

ტრენინგები/ვორკშოპები

  • 15:00 სთ: ვორკშოპი – თანამედროვე ტექნოლოგიები პრაქტიკაში – კარლო დავიდიანი, Orient logic-ის პროექტების მენეჯერი

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 14:00 სთ ვორკშოპი: სამეცნიერო საქმიანობის გაუმჯობესება ელექტრონული რესურსების გამოყენებით: Mendeley- ის შემთხვევა – გიგა ხოსიტაშვილი

ორგანიზატორი: Elsevier; ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ქაქუცა ჩოლოყაშვილის გამზირი 3/5, ოთახი E 307 (ვაკის პარკთან)

პრეზენტაციები

  • 17:00 სთ: სიახლეები ტაო-კლარჯეთის საკვლევი ექსპედიციის მასალებიდან

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას #10

  • 17:30 სთ: პენიტენციური ჯანდაცვის პრობლემები, გამოწვევები, განსახილველი საკითხები – ნათია ლანდია

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა

  • 19:00 სთ: „ადამიანის ევოლუცია“- დონალდ კარლ ჯოჰანსონი

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი, შიდა ეზო

ღია კარის დღეები

  • ღია კარის დღე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურებს და საჯარო ლექციებს თსუ-ს ფაკულტეტებსა და კვლევით ცენტრებში:

11:00-17:00 სთ: გამოფენა „საქართველოს არაორგანული ბუნების ძეგლები“ – თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ.1; თსუ I კორპუსის მუზეუმი

12:00-17:00 სთ: ქიმია და ქიმიური ტექნოლოგიები საქართველოს ეკონომიკური განვითარებისათვის – ღია კარის დღე – პეტრე მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტი, თბილისი ჯიქიას #5

15:00-17:00 სთ: ნანომოლეკულური მეცნიერებები და დნმ (სამეცნიერო  პოპულარული  ექსპერიმენტი) – თბილისი თამარაშვილის #6, თსუ ე. ანდრონიკაშვილის ფიზიკის ინსტიტუტი,

14:00-16:00 სთ: პროექტი „ბიზნეს ოლიმპიადა“ – ნინო ფარესაშვილი, თსუ მაღლივი კორპუსი, აუდიტორია #206

15:00 სთ: საჯარო ლექცია „ფრიდრიხ ნიცშე ასე იტყოდა ზარატუსტრა: ტექსტი და კონტექსტი“ – კონსტანტინე ბრეგაძე – თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. 36; თსუ V კორპუსი, აუდ.313

14:00 სთ: საჯარო ლექცია „სივრცის მედიალური რეპრეზენტაცია და პერფორმანსი პოსტმოდერნისტულ დისკუსში“ – ლალი ქეცბა-ხუნდაძე – თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ.1, თსუ I კორპ. აუდ.313

  • ღია კარის დღე თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურებს და საჯარო ლექციებს თსსუ-ს ფაკულტეტებსა და კვლევით ცენტრებში:

12:00-17:00 სთ: “ფარმაციის საოცარი გზა”- იოველ ქუთათელაძის ფარმაკოქიმიის ინსტიტუტი, თბილისი, პ. სარაჯიშვილის ქ, 36, ვაშლიჯვარი (ღონისძიებაზე დასწრებისთვის საჭიროა წინასწარი რეგისტრაცია

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3juA7oOikSylEP4-kBEVRRPF9eoiLreP3qdQESc245kAevQ/viewform?c=0&w=1&usp=send_form)

15:00-19:00 სთ: “სტუმრად  ბიოლოგიის  მუზეუმში” – თსსუ-ის მოლეკულური და სამედიცინო გენეტიკის  დეპარტამენტი, მე-2  კორპუსი, მე-4 სართული, თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი, 33

17:00-19:00 სთ  საჯარო ლექცია: „რა საიდუმლოს გვიმხელენ მიცვალებულები“ – ბესარიონ კილასონია – თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, თსსუ-ს სადისერტაციო დარბაზი, ადმინისტრაციული  კორპუსი

14:00-15:00 სთ საჯარო ლექცია: „უჯრედი და გენეტიკური პროგრამები“ – დავით ცხომელიძე, თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, თსსუ-ის საბჭოს დარბაზი, ადმინისტრაციული  კორპუსი

15:00-17:00 სთ: კონფერენცია  – წარმოდგენა „ტრადიციული მედიცინა“თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, თსსუ-ის  წითელი დარბაზი, მე-3  კორპუსი

გამოფენები

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4.

  • 13:00 სთ: გამოფენის გახსნა „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის მოძრავი გამოფენა „ცერნი დღეს“ და LHC ინტერაქტიული გვირაბი“

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: ექსპო-ჯორჯია, თბილისი, წერეთლის გამზ. #118, მე-6 პავილიონი

კონფერენციები

  • 9:00 სთ: „ქიმია დღეს-2016“ – ახალგაზრდა მეცნიერთა მე-5 საერთაშორისო კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს პროფესიონალ ქიმიკოსთა ასოციაცია

მისამართი: აგრარული უნივერსიტეტი, თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი #240

  • 10:00 სთ: „სამართალი თანამედროვე გამოწვევების წინაშე – თეორია და პრაქტიკა“

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი კოსტავას 77ა, მე-5 სართული საკონფერენციო დარბაზი

  • 14:00 სთ: ,,სკოლა და უნივერსიტეტი IV“, ეძღვნება შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილეს

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, პირველი სკოლა-გიმნაზია, გიორგი ერისთავის სახელობის დარბაზი

  • 12:00 სთ: „შემთხვევითი პროცესებისა და მათემატიკური სტატისტიკის გამოყენებანი ფინანსურ-ეკონომიკასა და სოციალურ მეცნიერებებში“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის # 8

  • 10:00 სთ: საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე: „ისტორია, ხელოვნება,  ლიტერატურა და კულტურა შავი ზღვის რეგიონსა და სამხრეთ კავკასიაში (HALC 2016)“

ორგანიზატორი: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (თბილისი, საქართველო), გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი (გორი, საქართველო), სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (ახალციხე, საქართველო) კავკასიის უნივერსიტეტი (ბაქო, აზერბაიჯანი), ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (ბათუმი, საქართველო)

მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კმ, #2, სასწავლო კორპუსი, მე-3 სართული, საკონფერენციო დარბაზი.

  • 11:00 სთ: საერთაშორისო სამეცნიერო სიმპოზიუმი „ინოვაციის იდეა და ფორმები ბერძნულ კულტურაში (ანტიკურობა, შუა საუკუნეები, თანამედროვეობა)“

ორგანიზატორი: თსუ კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკის და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #13, თსუ VIII კორპ. აუდიტორია #220, #301

21 სექტემბერი ოთხშაბათი

სპეციალური ღონისძიებები

  • შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული
    • 11:00-17:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენა „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „შუასაუკუნეების ფილოსოფიური მიმდინარეობანი და ,,ვეფხისტყაოსანი“ – ლელა შათირიშვილი, ფილოლოგიის დოქტორი, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსნის“ გმირების მოგზაურობა რეალურ სივრცესა და დროში“ – ია ახვლედიანი, გეოლოგია-მინერალოგიის დოქტორი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
    • 17:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „მინიატურები ,,ვეფხისტყაოსანში“ – ნინო ქავთარია, ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორი, კ. კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • „ვაჟა-ფშაველა – 155“ იუბილისადმი მიძღვნილი დღეები
    • 15:00 სთ: გამოფენის „ვაჟა-ფშაველა – 155“ ოფიციალური გახსნა
    • 15:20 სთ: სამეცნიერო პოპულარული ლექცია: „ვაჟას და თენგიზ აბულაძის ვედრება“ – ლევან გიგინეიშვილი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
    • 16:20-17:10 სთ: თენგიზ აბულაძის ფილმი „ვედრება“ – ფრაგმენტების ჩვენება და დისკუსია – ნინო ქავთარაძე, კინომცოდნე, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი
    • 17:20-18:00 სთ: სიმულაციური თამაში სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი: ვაჟა-ფშაველას პირადი არქივი არქივისტის თვალით“- ირინა გოგონაია, პედაგოგიკის დოქტორი, ვლადიმერ კეკელია, ისტორიკოსი, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1/3

  • ქართულ-გერმანული თანამშრომლობის ხიდი

12:00 სთ: SMARTLab-ის გახსნა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იულიხის ცენტრი (გერმანია)

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზირი #3, თსუ II კორპ.

  • აგრარული მეცნიერების დღე –

ღონისძიება მოიცავს აგრარული მეცნიერების თემაზე კონფერენციებს, საჯარო ლექცია-პრეზენტაციებს, ტრენინგებს:

  • 10:00 სთ: კონფერენცია „აგრობიზნესის განვითარების ხელშესაწყობად პროფესიული და უმაღლესი განათლების ინოვაციური სასწავლო პროგრამების დანერგვა“ – ორგანიზატორი: აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტი, კავკასიის უნივერსიტეტი
  • 10:00 სთ: კონფერენცია „საქართველოს ფიტოგენეტიკური რესურსი და მისი გაუმჯობესების ინოვაციური ტექნოლოგიები“ – ორგანიზატორი: სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია
  • 10:00 სთ: ტრენინგი ფერმერებისთვის – ორგანიზატორი: სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. განსახილველი თემები:
    • „მინიმალური“ და „ნულოვანი“ ტექნოლოგიის გამოყენება აღმოსავლეთ საქართველოს ურწყავ ზონაში – ოთარ ქარჩავა, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • კარტოფილის წარმოების თანამედროვე მანიზირებული ტექნოლოგია – ნოდარ ნათენაძე, დოქტორანტი
    • ხეხილოვანი და კაკლოვანი კულტურების მექანიზაცია – ნუგზარ ებანოიძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • სახნავ აგრეგატში წევის ძალის შემცირების გზები – ვლადიმერ მირუაშვილი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
  • 10:00 სთ:საჯარო ლექცია/პრეზენტაციები – ორგანიზატორი: სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრი
    • „მცენარეთა ბიოლოგიური დაცვა და მისი როლი მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის სისტემაში“ – მანანა კერესელიძე, ბიოლოგიის მეციერებათა დოქტორი
    • „ბიოაგროწარმოება – სოფლის მეურნეობის მომავალი“ – გოჩა წერეთელი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • „მეძროხეობა – გუშინ, დღეს და ხვალ საქართველოში“ – ლევან თორთლაძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • „მეაბრეშუმეობის დღევანდელი მდგომარეობა და განვითარების პერსპექტივები“ – ნარგიზ ბარამიძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • „ქართული ფუტკრის პოპულაციების (მეგრული, გურული, ქართლური) იდენტიფიცირება და სანაშენე მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობა“ – ნანა მაისურაძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი
    • „როგორ შეიძლება ბრუცელოზის ლიკვიდაციის მიღწევა საქართველოში“ – მურმან ლომინეიშვილი, ვეტერინარიის აკადემიური დოქტორი
    • „ცხოველების პარაზიტული ორგანიზმებით გამოწვეულ დაავადებათა ეკონომიკური და სოციალური მნიშვნელობის შესახებ“ – შადიმან ფოცხვერია, ვეტერინარიის მეცნიერებათა დოქტორი
    • „ბუნებრივი საკვები სავარგულების არსებული მდგომარეობა და მათი რაციონალური გამოყენება“ – იოსებ სარჯველაძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: თბილისი, გურამიშვილის გამზ. #17, სტუ აგრარული ფაკულტეტი

პრეზენტაციები

  • 14:00 სთ: ელექტრონული სამეცნიერო  გამომცემლობების დღე – ირინა კრეიცაროვა, EBSCO პრაღის ოფისის წარმომადგენელი

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ. 4

  • 17:00 სთ „ქართველოლოგიის ახალი გამოწვევები, ქართული ენის ტექნოლოგიზება, ქართველთა ეთნიკურ-ენობრივი ერთიანობა საინფორმაციო ომის კონტექსტში, ქართული ენის სწავლება საზღვარგარეთ“ – ტარიელ ფუტკარაძე

ორგანიზატორი: ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ი. ჭავჭავაძის გამზ. 53ა, ილია მართლის სახელობის საკონფერენციო დარბაზი

ღია კარის დღეები

  • ღია კარის დღე თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურებს და საჯარო ლექციებს თსსუ-ს ფაკულტეტებსა და კვლევით ცენტრებში:

14:00-17:00 სთ: სკეჩები  გადაუდებელ სამედიცინო  დახმარებაზე – თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი,  33, თსსუ-ის  წითელი დარბაზი, მე-3 კორპუსი

14:00-15:00 სთ: ვორქშოფი „ოჯახის აფთიაქი“ – თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, თსსუ-ის  საბჭოს დარბაზი, ადმინისტრაციული კორპუსი, (საჭიროებს რეგისტრაციას http://goo.gl/forms/TTwlAprHd3feqsFl2)

16:00-18:00 სთ: ტრენინგი „ბიოსამედიცინო კვლევის პრაქტიკული საკითხები“ -თბილისი, ვაჟა-ფშაველას გამზირი 33, თსსუ-ის  ადმინისტრაციული  კორპუსი, მე-5  სართული,  (საჭიროებს რეგისტრაციას

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfNsnRotug4l7itVY5Bep75NfQFGCYQaUC6GVVzeeRE2ln20A/viewform?c=0&w=1&usp=send_form)

15:00-17:00 სთ: საჯარო ლექცია „ღირს თუ არა გავშიფროთ საკუთარი გენომი?“ ვორკშოპი „საჩუქრად საკუთარი დნმ“ – თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, თსსუ-ის  სადისერტაციო დარბაზი, ადმინისტრაციული კორპუსი (საჭიროებს რეგისტრაციას https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAvOz8BtVI4_A599_fZvrlu181bRm3bCvP4638rbI2-bCD_A/viewform?c=0&w=1&usp=send_form)

  • ღია კარის დღე შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტში

15:00-17:00 სთ: ტური უნივერსიტეტში და სპეციალური ღონისძიება მოსწავლეებისთვის

15:00-19:00 სთ: პროექტი – ბიზნეს ანბანი (საჭიროებს წინასწარ რეგისტრაციას: http://bit.ly/2ckNHNj )

14:00-16:00 სთ: სწავლების ხელოვნების ცენტრის (CTE) მასტერკლასი თემაზე:  “პრეზენტაციის უნარების შემუშავება და გაუმჯობესება” (საჭიროებს წინასწარ რეგისტრაციას: http://bit.ly/2c03HT9 )

მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კმ, #2

გამოფენები

  • 19:00 სთ გამოფენის გახსნა: „ქვის ხანა საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის მოძრავი გამოფენა „ცერნი დღეს“ და LHC ინტერაქტიული გვირაბი“

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: ექსპო-ჯორჯია, თბილისი, წერეთლის გამზ. #118, მე-6 პავილიონი

კონფერენციები

  • 14:00 სთ: “მათემატიკისა და ინფორმატიკის გამოყენება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებსა და ინჟინერიაში”, ეძღვნება აკადემიკოს ანდრო ბიწაძის 100 წლის იუბილეს

ორგანიზატორი: თსუ ი. ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. 2

  • 12:00 სთ: „შემთხვევითი პროცესებისა და მათემატიკური სტატისტიკის გამოყენებანი ფინანსურ-ეკონომიკასა და სოციალურ მეცნიერებებში“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის 8

  • 10:00 სთ: „ენა, კულტურა და სამყაროს ხატი“

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა, მე-5 სართული, საკონფერენციო დარბაზი

  • 10:00 სთ: საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „Homo erectusი 100+25: დმანისი და მის მიღმა“

ორგანიზატორი: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, ფურცელაძის ქ. #1, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, აუდიტორია

22 სექტემბერი ხუთშაბათი

სპეციალური ღონისძიებები

  • შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული
    • 11:00-17:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენა „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ასტრონომიულ-ასტროლოგიური ცოდნა „ვეფხისტყაოსანში“ – თამარ აბულაძე, ფილოლოგიის დოქტორი,  კ. კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსნის“ ასტრონომიული ასპექტები“ – შალვა საბაშვილი, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • „ვაჟა-ფშაველა – 155“ იუბილისადმი მიძღვნილი დღეები
    • 11:00-17:30 სთ: გამოფენა „ვაჟა-ფშაველა – 155“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვაჟა ფშაველა და მისი არქივი“ – ეთერ ქავთარაძე, ფილოლოგიის დოქტორი, კ. კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:00-16:40 სთ: სიმულაციური თამაში სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი: ვაჟა-ფშაველას პირადი არქივი არქივისტის თვალით“ – ირინა გოგონაია, პედაგოგიკის დოქტორი, ვლადიმერ კეკელია, ისტორიის მაგისტრი, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:40-17:30 სთ: თენგიზ აბულაძის ფილმი „ვედრება“ – ფრაგმენტების ჩვენება, საუბარი და დისკუსია – ნინო ქავთარაძე, კინომცოდნე, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1/3

პრეზენტაციები

  • 13:00 სთ: „ეფექტური დიგიტიზაციის პროექტი, როგორც მეცნიერების განვითარების ხელშემწყობი“ – ვოლფგანგ ნოვაკი (Wolfgang Novak), ფირმა Treventus (ავსტრია. დიგიტიზაციის ტექნიკა და პროგრამული უზრუნველყოფა)

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი უზნაძის ქ 52, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

  • 17:30 სთ: თამბაქოს კონტროლი და მისი როლი ჯანმრთელობის ხელშეწყობაში – გიორგი ბახტურიძე

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა

  • 17:00 სთ: „შავი ზღვის ეკოლოგიური პრობლემები“, „საქართველოს ეკოლოგიური ცხელი წერტილები და მათთან დაკავშირებული პრობლემები“ – ვახტანგ გვახარია

ორგანიზატორი: თსუ ა. ჯანელიძის გეოლოგიის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ. აუდიტორია #115

ტრენინგები/ვორკშოპები

  • 11:00 სთ: ვორკშოპი „საქართველოში ინოვაციური პოტენციალის ზრდის ხელშეწყობა“

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტი და საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტთან არსებული საინოვაციო საბჭო

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას ქ. #10

ღია კარის დღეები

  • ღია კარის დღე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურებს და საჯარო ლექციებს სტუ-ს ფაკულტეტებსა და კვლევით ცენტრებში:

14:00 სთ: საჯარო ლექცია „თანამედროვე მანქანათმშენებლობის პერსპექტივები საქართველოში“ – დავით თავხელიძე, თბილისი კოსტავას 77, ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 სართული, გ. ნიკოლაძის სახელობის სააქტო დარბაზი

14:30 სთ: საჯარო ლექცია „წარმოების პერსპექტივები საქართველოში“ – მიხეილ ჯანიკაშვილი, ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 სართული, გ. ნიკოლაძის სახელობის სააქტო დარბაზი, თბილისი კოსტავას 77

15:00 სთ: საჯარო ლექცია „ფარმაცევტული პრეპარატების წარმოება“ – გიორგი ფალავანდიშვილი, ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 სართული, გ. ნიკოლაძის სახელობის სააქტო დარბაზი, თბილისი კოსტავას 77

14:00 სთ: ელექტროენერგიის ხარისხის კონტროლისა და აღრიცხვის სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორიის დათვალიერება – ენერგეტიკისა და ტელეკომუნიკაციის ფაკულტეტი, სტუ-ს მე-8 კორპუსი, თბილისი, კოსტავას 75.

15:00 სთ: წიაღისეული საბადოების მუზეუმის, გეოლოგიის და პალეონტოლოგიის მუზეუმის, სასწავლო შახტი-ლაბორატორიის დათვალიერება – სამთო-გეოლოგიური ფაკულტეტი, სტუ-ს მე-3 კორპუსი, თბილისი, კოსტავას 75

16:00 სთ: საინჟინრო ფიზიკის ლაბორატორიის დათვალიერება – ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტი, სტუ-ს მე-4 კორპუსი, თბილისი, კოსტავას 77

  • ღია კარის დღე წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართულ უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს:

12:00 სთ: კალიგრაფ მარიამ შილაკაძის გამოფენა – წმიდა ილია მართლის სახელობის საკონფერენციო დარბაზი

13:00 სთ: საჯარო ლექცია: „მშვიდობიანი თანაცხოვრების უალტერნატივობა მრავალკონფესიურ სახელმწიფოში“ – სერგო ვარდოსანიძე, წმიდა ილია მართლის სახელობის საკონფერენციო დარბაზი

14:30 სთ: “სტუდენტთა მიერ იმიტირებული სასამართლო პროცესი“ – #115 აუდიტორია

16:00 სთ: საჯარო ლექცია: „ხელმწიფის კარის გარიგების ინტერდისციპლინური ასპექტები“ – კარლო ბზიშვილი, როზეტა გუჯეჯიანი, ლევან ჯიქია, წმიდა ილია მართლის სახელობის საკონფერენციო დარბაზი

მისამართი: თბილისი ი. ჭავჭავაძის გამზ. 53ა

  • ღია კარის დღე ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ინსტიტუტში – ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს და სპეციალურ აქტივობებს მოსწავლეებისთვის

15:00 სთ: გაცნობითი ტური ინსტიტუტში, პოპულარული ლექცია „ადიქცია მავნე ჩვევები“,

გამოფენა – კონკურსი „ბავშვის თვალით დანახული მეცნიერების სამყარო“

მისამართი: თბილისი, გოთუას ქ. #14

  • სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ ორგანიზებული ღია კარის ღონისძიება სკოლის მოსწავლეებისთვის

14:00 სთ: პრეზენტაცია უნივერსიტეტის შესახებ და ზურაბ პაპასქირის საჯარო ლექცია „სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი აფხაზეთმცოდნეობითი კვლევების უმთავრესი სამეცნიერო ცენტრი“

მისამართი: აფხაზეთის #2 საჯარო სკოლა, თბილისი, ვაშლიჯვარი

  • ღია კარის დღე შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს უნივერსიტეტში და მოსწავლეებისთვის განკუთვნილ აქტივობებს

15:00-17:00 სთ: ტური უნივერსიტეტში და სპეციალური ღონისძიება მოსწავლეებისთვის

15:00-19:00 სთ: პროექტი – ბიზნეს ანბანი (საჭიროებს წინასწარ რეგისტრაციას: http://bit.ly/2ckNHNj )

15:00 სთ: საჯარო ლექცია “იოანე ზოსიმეს ხელნაწერის გაშიფრვა და ქართული ჰემატრია” – პროფესორი, ალექსანდრე ცინცაძე

მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კმ, #2

გამოფენები

  • 11:00-18:00 სთ: გამოფენა – „ქვის ხანა საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

კონფერენციები

  • 11:00-14:00 სთ: “პლაგიატი საქართველოს აკადემიურ სივრცეში: პრევენცია და ბრძოლა”

ორგანიზატორი: ერასმუს+ ოფისი

მისამართი: თბილისი ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი, აუდიტორია #107

  • 14:00 სთ: “მათემატიკისა და ინფორმატიკის გამოყენება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებსა და ინჟინერიაში” ეძღვნება აკადემიკოს ანდრო ბიწაძის 100 წლის იუბილეს

ორგანიზატორი: თსუ ი. ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. 2

  • 11:00 სთ: „შექსპირი 400“

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი, აუდიტორია #107

  • 11:00 სთ: „სამეცნიერო ტერმინოლოგია IV“

ორგანიზატორი: თსუ ა. ჩიქობავას ენათმეცნიერების ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, პ. ინგოროყვას 8, სხდომათა დარბაზი

  • 10:00 სთ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „Homo erectusი 100+25: დმანისი და მის მიღმა“

ორგანიზატორი: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, ფურცელაძის ქ. #1, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის აუდიტორია

23 სექტემბერი პარასკევი

სპეციალური ღონისძიებები

  • შოთა რუსთაველის 850 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული
    • 11:00-17:00 სთ: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენა „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „მანძილები და მასშტაბები სამყაროში” – გიორგი ჯავახიშვილი, ასტროფიზიკის დოქტორი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
    • 16:30 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ვეფხისტყაოსანი“ და სამყაროს  განზომილებების კოლექტიური აღქმა ძველ საქართველოში“ – მზია სურგულაძე, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, კ. კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის ქ. 3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • „ვაჟა-ფშაველა – 155“ იუბილისადმი მიძღვნილი დღეები
    • 11:00-17:30 სთ: გამოფენა „ვაჟა-ფშაველა – 155“
    • 15:00 სთ: სამეცნიერო-პოპულარული ლექცია: „ნაციონალიზმი როგორც გლობალიზაცია და გლობალიზაცია როგორც ნაციონალიზმი ვაჟა-ფშაველას მსოფლმხედველობაში“ – ნუკრი შოშიაშვილი, ისტორიკოსი
    • 16:00-16:40 სთ: სიმულაციური თამაში სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი: ვაჟა-ფშაველას პირადი არქივი არქივისტის თვალით“ – ირინა გოგონაია, პედაგოგიკის დოქტორი, ვლადიმერ კეკელია, ისტორიის მაგისტრი, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
    • 16:40 -17:30 სთ: თენგიზ აბულაძის ფილმი „ვედრება“ – ფრაგმენტების ჩვენება და დისკუსია – ნინო ქავთარაძე, კინომცოდნე, საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1/3, კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

ტრენინგები/ვორკშოპები

  • 10:00 სთ ტრენინგი: Open Access systems (OJS)- ირაკლი ღარიბაშვილი, ნინო ბერიანიძე

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი მ. ალექსიძის 1, კორპ. 4

პრეზენტაციები

  • 12:00 სთ: ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკის Online-სერვისები – თამარ ქაფიანიძე

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი მ. ალექსიძის 1, კორპ. 4

  • 13:30 სთ: „Open Conference System“ – ნინო პავლიაშვილი, ნინო ბერიანიძე

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი მ. ალექსიძის 1, კორპ. 4

  • 14:00 სთ: Elsevier-ის საინფორმაციო პლატფორმები SCOPUS და ScienceDirect-ის გამოყენება და შესაძლებლობები – თამარ გოგუა

ორგანიზატორი: Elsevier

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

  • 17:00 სთ: საჯარო ლექცია და პრეზენტაციები:
    • საქართველოს სეისმური საშიშროება და სეისმური რისკი – ნინო წერეთელი
    • ახალი გეოლოგიური და ტექნოტონიკური ელექტრონული რუკების პრეზენტაცია – ერეკლე გამყრელიძე
    • გეოლოგიის ინგლისურ-ქართული ტერმინოლოგიური ლექსიკონის პრეზენტაცია – თამარ წუწუნავა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ. აუდიტორია #115

  • 17:30 სთ: „დემოგრაფიული და სოციალური ფაქტორების ზეგავლენა ჭარბ წონასა და სიმსუქნეზე საქართველოში“ – სოფო სკლიარენკო

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა

  • ამერიკის მეცნიერების დღეები

18:00 სთ: ქართული STEM კომიქსის წიგნის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო საქართველოში

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #7, ბიბლუს გალერეა

ღია კარის დღეები

  • ღია კარის დღე თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიაში – ღონისძიება მოიცავს გაცნობით ტურს და საჯარო ლექციებს თსს აკადემიის ცენტრებში

11:00 სთ: საჯარო ლექცია “აკადემიის ისტორიული შენობა, როგორც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი” და ძეგლის რესტავრაცია/კონსერვაციის პროცესის ამსახველი ფოტოგამოფენა – თბილისი, ზუბალაშვილების ქუჩა N47, თსს აკადემიის სასწავლო კორპუსი, აუდიტორია N306

15:00 სთ: შემეცნებით/საგანმანათლებლო ტური თსს აკადემიის რესტავრაცია/კონსერვაციის ლაბორატორიაში – თბილისი, თაბუკაშვილის ქუჩა N5

17:00 სთ საჯარო ლექცია “ტრადიციული ქართული ლურჯი სუფრები” და ტრადიციული ლურჯი სუფრების გამოფენა – თბილისი, შარდენის ქუჩა N19, “გობელენისა და ტექსტილის მუზეუმი”

გამოფენები

  • 11:00-18:00 სთ: გამოფენა – „ქვის ხანა საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

კონფერენციები

  • 14:00 სთ: “მათემატიკისა და ინფორმატიკის გამოყენება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებსა და ინჟინერიაში” ეძღვნება აკადემიკოს ანდრო ბიწაძის 100 წლის იუბილეს

ორგანიზატორი: თსუ ი. ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. 2

  • 11:00 სთ: „შექსპირი 400“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი:  თბილისი ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი, აუდიტორია #216,

  • 10:00 სთ: „სამეცნიერო ტერმინოლოგია IV“

ორგანიზატორი: თსუ ა. ჩიქობავას ენათმეცნიერების ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, პ. ინგოროყვას 8, სხდომათა დარბაზი

  • 11:00 სთ: „ეთნოკულტურული ადაპტაციისა და ინტეგრაციის პროცესი მულტიკულტურულ საქართველოში“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი:  თბილისი ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი, აუდიტორია #212,

  • 14:00-18:00 სთ: “ჯანსაღი ცხოვრების წესი – მეცნიერული მტკიცებულებები და საკამათო საკითხები“

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი,

მისამართი:  თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი 33, ადმინისტრაციული  კორპუსი, სადისერტაციო დარბაზი (საჭიროებს  რეგისტრაციას https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSenD9XcXQp2wAfwxUwIF51o-SiqFJwB01_0leeb48GGOAbS0Q/viewform?c=0&w=1)

  • 15:00-17:00 სთ: „ბიოტექნოლოგია და პერსონალიზებული მედიცინა: თანამედროვე  მიდგომები და მიღწევები“

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას  გამზირი,  33, ადმინისტრაციული  კორპუსი,  საბჭოს დარბაზი

  • 10:00 სთ: „კიბერუსაფრთხოება – სამართლებრივი გამოწვევები და პერსპექტივები“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მერაბ ალექსიძის 8

  • 10:00 სთ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „Homo erectusი 100+25: დმანისი და მის მიღმა“

ორგანიზატორი: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, ფურცელაძის ქ. #1, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, აუდიტორია

24 სექტემბერი შაბათი

 

სპეციალური ღონისძიებები

  • 12:00-22:00 სთ: ილიაუნის სამეცნიერო პიკნიკი

ორგანიზატორი: ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაკის პარკი

გასვლითი ღონისძიება – აგრარული მეცნიერებები

10:00 სთ: სოფლის მეურნეობის კვლევითი ცენტრის მიერ ორგანიზებული ექსკურსიები:

  • ჯიღაურა, მცხეთის მუნიციპალიტეტი – სოფლის მეურნეობის კვლევითი ცენტრის კვლევითი ბაზა. ექსკურსია-დათვალიერებასთან ერთად ტური მოიცავს ღონისძიებებს:

პრეზენტაცია: ქართული და ინტროდუცირებული ვაზის ჯიშების ფენოლოგიური და სამეურნეო-ტექნოლოგიური მაჩვენებლები“ – ლონდა მამასახლისაშვილი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

საჯარო ლექცია: „საქართველოს ისტორიულ-გეოგრაფიული რეგიონები და მათი როლი მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარებაში“ – მაია მირველაშვილი, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

საჯარო ლექცია: „ხეხილის ახალი ინტროდუცირებული ჯიშები“ – ლიკა მაღლაკელიძე – სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

საჯარო ლექცია: „აგრომეტყევეობის პოპულარიზაცია“ – ნანა გოგინაშვილი – სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

გაცნობითი ტური: ვაზის იშვიათი ქართული ჯიშების მიკროვინიფიკაცია + ღვინის დეგუსტაცია – დავით ჩიჩუა, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

სემინარი: ა) ხილის და ბოსტნეულის გადამუშავების ტექნოლოგია –

ზაირა შაფათავა  სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი;  ბ) ხილ-ბოსტნეულის ნედლად შენახვის ძირითადი მეთოდები და თანამედროვე ტექნოლოგიები – ეკატერინა კაციტაძე – ტექნიკის დოქტორი; გ) ქლიავის შრობის ტექნოლოგია – ნაზი მელანაშვილი – სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი.

  • წილკანი, მცხეთის მუნიციპალიტეტი – სოფლის მეურნეობის კვლევითი ცენტრის ბაზა. ექსკურსია-დათვალიერებასთან ერთად ტური მოიცავს ღონისძიებებს:

გამოფენა: ნიადაგი – სიცოცხლის წყარო დედამიწაზე

გაცნობითი ტური: ნიადაგის კვლევის თანამდეროვე ტექნოლოგიები – გიორგი ღამბაშიძე – სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი

ორგანიზატორი: სოფლის მეურნეობის კვლევითი ცენტრი

პრეზენტაციები

  • 14:00 სთ: მიხაკო წერეთელის წიგნის „ქართული ენის გრამატიკა ფრანგულად“ პრეზენტაცია.

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 17:30 სთ: სმენადაქვეითებულ ბავშვთა ჯანმრთელობის უფლების ხელშეწყობა – სიმონ გაბრიჭიძე

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა

გამოფენები

  • 14:00 სთ: EduTech საგანმანათლებლო რესურსების გამოფენის გახსნაორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო,მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპ
  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • 11:00-18:00 სთ: გამოფენა – „ქვის ხანა საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4.

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

კონფერენციები

  • 12:00-15:00 სთ: „შექსპირი 400“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი რუსთაველის გამზირი #17, რუსთაველის თეატრი

  • 11:00-14:00 სთ:ეთნოკულტურული ადაპტაციისა და ინტეგრაციის პროცესი მულტიკულტურულ საქართველოში“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ჭავჭავაძის გამზ. #1, I კორპუსი, აუდიტორია #212,

25 სექტემბერი კვირა

სპეციალური ღონისძიებები

  • სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენციები
    • 10:00-17:00 სთ: სტუდენტური კონფერენცია „სამართლის განვითარება თანამედროვე საქართველოში“ – ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტის, აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტის და გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი
    • 10:00-17:00 სთ: სტუდენტური კონფერენცია „მეცნიერება და ტექნოლოგიები“ – ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი
    • 10:00-17:00 სთ: სტუდენტური კონფერენცია – ორგანიზატორი: გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი
    • 10:00-17:00 სთ: ივანე თარხან-მოურავის დაბადების 170 წლისთავისადმი მიძღვნილი ახალგაზრდა მეცნიერთა და სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია – ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი
    • 10:00 – 17:00 სთ სტუდენტური კონფერენცია განათლების საკითხებზე – ორგანიზატორი: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: თბილისი, კოსტავას ქ. 14, სასტუმრო რუმსი

  • სტუდენტური პერფორმანსები

ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის მიერ ორგანიზებული კონკურსი/პერფორმანსი:

  • 13:00-15:30 სთ: „ჩემი ვაჟა-ფშაველა“
  • 16:00-17:30 სთ: „მე და ვეფხისტყაოსანი“

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი რუსთაველის გამზ. #37, პანტომიმის თეატრი

გამოფენები

  • 13:00 სთ: გამოფენის გახსნა – „უკან წყალში: ზღვის ძუძუმწოვრების ევოლუცია“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-18:00 სთ: გამოფენა – „ქვის ხანა საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვეფხისტყაოსანი“ და ქართული ხელნაწერი“

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

  • 11:00-17:00 სთ: ვეფხისტყაოსანის უნიკალური კოლექციის გამოფენა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

  • 11:00-17:00 სთ: გამოფენა – „ვაჟა-ფშაველას შემოქმედება თეატრში, კინოსა და მუსიკაში“

ორგანიზატორი: ხელოვნების სასახლე

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ I კორპუსი

  • 11:00-17:00 სთ: თანამედროვე ხელოვნების გამოფენა – „მომავლის ჯაშუში“

ორგანიზატორი: თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი-თბილისი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1, კორპ 4

პრეზენტაციები

  • 17:00 სთ: „ზღვის ძუძუმწოვრების ევოლუცია“ – პაველ გოლდინი

ორგანიზატორი: საქართველო ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ #3, საქართველო ეროვნული მუზეუმის ს. ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი

18:00 სთ: ფესტივალის საზეიმო დახურვა

ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო

მისამართი: თბილისი, ვაკის პარკი

August 2018
M T W T F S S
« Sep    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful